Zgodnie z art. 24 § 1 kodeksu cywilnego w przypadku naruszenia dóbr osobistych przysługują następujące roszczenia: roszczenie o zaniechanie działania, roszczenie o usunięcie skutków dokonanego naruszenia, roszczenie o zapłatę zadośćuczynienia pieniężnego oraz roszczenie o zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Dodatkowo zgodnie z art. 24 § 2 kodeksu cywilnego jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
Ochrona dóbr osobistych
Dobra osobiste przysługują zarówno osobom fizycznym, jak i osobom prawnym. Każdy ma prawo do ochrony swoich dóbr osobistych. Dobra osobiste to niematerialne dobra, takie jak zdrowie, dobre imię, godność osobista, tajemnica korespondencji, nazwisko, pseudonim artystyczny, wizerunek, czy w przypadku osób prawnych nazwa, renoma, czy tajemnica korespondencji.
Czytaj dalej…
Na naszym blogu znajdą Państwo wpisy dotyczące zagadnień związanych z szeroko pojętą ochroną dóbr osobistych. Wyjaśniamy co to są dobra osobiste oraz na czym polega naruszenie dobra osobistego. Zwracamy uwagę jakie działania należy podjąć, aby usunąć skutki naruszenia dobra osobistego oraz jakie roszczenia przysługują w związku z powstałym naruszeniem.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą dokładną ofertą dotyczącą usług warszawskiego adwokata od nieruchomości.
Czym są dobra osobiste?
Dobra osobiste to wartości niematerialne, które są ściśle związane z jednostką i jej tożsamością. W przypadku osób fizycznych obejmują one m.in. zdrowie, wolność, cześć, godność, prywatność czy wizerunek. Natomiast w kontekście osób prawnych, dobra osobiste przybierają nieco inny kształt.
Czym są dobra osobiste?
Ustawodawca nie zdefiniował samego pojęcia dobra osobistego, jednakże orzecznictwo sądów powszechnych jest w tym zakresie ugruntowane i jednolite. Dla przykładu, wskazać można wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 24 września 2014 roku o sygnaturze akt I ACa 301/14, w którym wskazuje się, iż dobra osobiste „są to wartości niemajątkowe, nieodłącznie związane z człowiekiem i jego naturą, stanowiące o jego wyjątkowości i integralności, jego godności i postrzeganiu w społeczeństwie, umożliwiające mu samorealizację i twórczą działalność, nie poddające się wycenie w ekonomicznych miernikach wartości”. Dobra osobiste przysługują odrębnie i niepodzielnie każdej osobie, powstają i wygasają wraz z nią.