Chcesz zostać dyrektorem przedszkola lub szkoły, ale zastanawiasz się, czy spełniasz właściwe wymagania? Czego więc wymaga prawo od kandydatów na stanowisko dyrektora przedszkola lub szkoły? Sytuacja wygląda różnie w zależności od charakteru placówki – czy jest publiczna, czy niepubliczna, a także od jej profilu – bo inne są także wymagania dla dyrektorów szkół artystycznych.
Przedszkola i żłobki
Na co dzień Kancelaria zajmuje się prawem nieruchomości, lecz jest też zaangażowana w inicjatywę dotyczącą edukacji prawnej dla najmłodszych. Pod patronatem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie oraz we współpracy z PoPrawną Lalką wspólniczki Kancelarii prowadzą w przedszkolach lekcje prawa dla przedszkolaków, omawiając z dzieciaczkami na podstawie bajki – umowę najmu, jedną z najbardziej powszechnych umów występujących w obrocie prawnym.
Czytaj dalej…
Poza wizytami w przedszkolach Kancelaria doradza przy zakładaniu i prowadzeniu, jak również przy transakcjach przeniesienia praw i obowiązków jako organu prowadzącego oraz sprzedaży przedsiębiorstwa oraz przeniesienia praw do dotacji w placówkach edukacyjnych takich jak przedszkola, żłobki, kluby dziecięce oraz punkty opieki dziennej.
Na blogu znajdą Państwo wpisy dotyczące dokumentów i zgłoszeń przed właściwymi organami wymaganych do założenia niepublicznych placówek edukacyjnych, wymogów co do wykształcenia i kompetencji kadry zarządzającej i pracującej w placówkach, warunków technicznych dla lokali przeznaczonych do prowadzenia w nich placówek edukacyjnych, dotacji, klauzul abuzywnych w umowach z rodzicami.
Koniecznie zachęcamy do zapoznania się z całkowitą ofertą naszych warszawskich prawników od nieruchomości.
W odniesieniu do wymogów technicznych, jakie powinien spełniać lokal przeznaczony na przedszkole, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze zachowanie odpowiedniej wysokości pomieszczeń. Co do zasady wysokość pomieszczeń, w których prowadzone jest przedszkole powinna wynosić 3,0 m. Zgodnie jednak z § 72 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz § 20 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pomieszczenia w których wysokość powinna wynosić 3 m w świetle, mogą być obniżone do wysokości nie mniejszej niż 2,5 m w przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji, pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.