Prawo spadkowe to część prawa cywilnego regulująca zasady przechodzenia praw i obowiązków osoby zmarłej (spadkodawcy) na jedną lub więcej osób (spadkobierców). W polskim systemie prawnym regulacje dotyczące prawa spadkowego zawarte są w Księdze Czwartej Kodeksu cywilnego zatytułowanej: „Spadki”. Dnia 15 listopada 2023 roku weszła w życie ustawa z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw („Nowelizacja”). Nowelizacja wprowadziła kilka istotnych zmian w zakresie prawa spadkowego. Celem ustawodawcy było z jednej strony usprawnienie postępowań spadkowych, a z drugiej strony lepsze zabezpieczenie sytuacji prawnej spadkobierców. Wprowadzone zmiany obejmują kilka zagadnień, które zostaną omówione poniżej.
Zachowek stanowi jedno z podstawowych narzędzi ochrony praw spadkobierców ustawowych w polskim systemie prawa spadkowego. Jego istota polega na zapewnieniu osobom bliskim spadkodawcy – uprawnionym do zachowku – pewnej części wartości spadku, nawet jeśli zostały one pominięte w testamencie lub otrzymały mniej niż wynikałoby to z ich ustawowych praw.
Bardzo często zdarza się, iż rodzice pozostawiają w spadku swoim dzieciom nieruchomość. Zanim jednak dzieci staną się pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości muszą przeprowadzić postępowania spadkowe, ewentualnie dokonać działku spadku i zniesienie współwłasności, jak również złożyć wniosek do księgi wieczystej, aby wpisać się do działu II księgi wieczystej. Warto jednak zastanowić się czy tak samo będzie wyglądała sytuacja rodziny wielodzietnej i tej która ma jedno dziecko? A co jeśli małżonkowie nie mieli rozwodu albo nie utrzymywali ze sobą kontaktu? Co się stanie z nieruchomością, jeśli stan prawny nie zostanie uregulowany przez kilka pokoleń i czy można wtedy utracić własność nieruchomości.
Prawo spadkowe, to dział prawa cywilnego, który reguluje zasady przejścia praw i obowiązków majątkowych osoby zmarłej. Powołanie danej osoby do otrzymania spadku może wynikać z ustawy albo z testamentu sporządzonego przez zmarłego. Osoby chcące uregulować sprawy spadkowe po zmarłym mają do wyboru dwie możliwości postępowania. Jedną z nich jest złożenie do sądu cywilnego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, w ramach którego sąd wydaje postanowienie stwierdzające kto i w jakich udziałach dziedziczy po zmarłej osobie.
Rynek nieruchomości notuje znaczne ożywienie nawet w dobie pandemii. Nie tylko zauważalne jest duże zainteresowanie sprzedażą i zakupem mieszkań czy domów, ale również wiele osób stara się uregulować swoje stosunki majątkowe, poszukując dla siebie właściwego rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań może być zawarcie umowy dożywocia.