Najemca lokalu nie płaci wynajmującemu czynszu, do czego zobowiązał się w umowie. W takiej sytuacji wynajmujący może oczywiście dochodzić zapłaty na drodze cywilnoprawnej, wysyłając wezwania do zapłaty, pozywając najemcę, a po wydaniu orzeczenia przez sąd i jego prawomocności kierować sprawę do postępowania egzekucyjnego. Czasem wynajmujący „straszą” też niepokornych najemców, że informacje o ich długach zostaną umieszczone w Krajowym Rejestrze Zadłużonych lub Krajowym Rejestrze Długów. Czy najemca faktycznie może tam trafić? A jeśli tak, to jeszcze przed wyrokiem sądu, czy dopiero po?
Nieruchomości
Nieruchomości są bardzo wartościowym składnikiem majątku oraz bardzo dobrą lokatą kapitału. Ich nabywanie, zbywanie, dziedziczenie, budowanie, zagospodarowywanie czy administrowanie regulowane jest przez szeroko pojęte prawo nieruchomości. Z naszej perspektywy prawo nieruchomości jest jedną z najciekawszych dziedzin prawa. Nie da się jednak ukryć, że również jedną z najtrudniejszych. Jako warszawscy prawnicy nieruchomości zgłębiamy tajniki tej gałęzi prawa już od ponad 15 lat, łącząc zagadnienia z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego, spółdzielczego czy lokalowego.
Czytaj dalej…
Na naszym blogu znajdą Państwo wpisy dotyczące bieżących zmian w prawie tzw. nowości w prawie nieruchomości, których w ostatnich latach jest bardzo dużo, dla przykładu dotyczących umów deweloperskich, zmian w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zmian w prawie budowlanym. Omawiamy zagadnienia powszechnie spotykane w obrocie nieruchomości jak nabywanie nieruchomości obciążonych hipoteką, możliwość zbycia lokalu z najemcą czy klauzule abuzywne w umowach deweloperskich.
Poruszamy również kwestie pojawiające się w prowadzonych przez nas postępowaniach sądowych takich jak służebności gruntowe, służebności drogi koniecznej, służebności przesyłu, jak również postępowaniach administracyjnych takich jak uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o pozwolenie na budowę i naszą absolutną perełkę są postępowania o uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca. Zwracamy uwagę jak bardzo ważne jest zbadanie stanu prawnego nieruchomości przed jej nabyciem oraz przeprowadzenie postępowań spadkowych. Opisujemy także zagadnienia związane z najmem lokali, zarówno lokali mieszkalnych jak również lokali użytkowych.
31 sierpnia 2023 roku weszły w życie przepisy przewidujące zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu. Nowa regulacja dotyczy nabycia mieszkania lub domu na rynku wtórnym.
Czy nowe przepisy ograniczą działalność flipperów?
Dnia 16 lipca 2023 roku weszły w życie nowe przepisy w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym („Ustawa deweloperska”), dotyczące przeniesienia wierzytelności z umowy rezerwacyjnej, umowy deweloperskiej oraz innych umów określonych w art. 2 Ustawy Deweloperskiej
Dnia 24 marca 1920 roku, a więc ponad 103 lata temu, Sejm uchwalił Ustawę o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Dziś ten akt prawny nie wygląda tak jak pierwotnie, zachowana jednak została zasada, że cudzoziemiec potrzebuje zezwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce. O wyjątkach od tej zasady oraz o procedurze uzyskania takiego zezwolenia przeczytasz w niniejszym tekście.
Najem mieszkań cieszy się coraz większą popularnością. Jednym z czynników wspomagających ten proces jest fakt, że kredyty mieszkaniowe są coraz trudniej dostępne. Połączenie rosnącej popularności stosunku najmu lokali mieszkalnych ze wzrostem świadomości prawnej Polaków powoduje, że coraz częściej pojawiają się spory pomiędzy najemcami a wynajmującymi. Jedna z głównych osi sporu wynika z naturalnego faktu, że na skutek używania rzeczy się zużywają lub ulegają uszkodzeniu. Pojawia się w związku z tym pytanie – za jakie uszkodzenia musi odpowiedzieć najemca, a za jakie nie?
W dniu 23 kwietnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawa „wiatrakowa” lub „odległościowa”). Jej celem jest zwiększenie produkcji energii odnawialnej w Polsce poprzez ułatwienie możliwości inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych, przy zapewnieniu pełnej informacji o planowanej inwestycji dla okolicznych mieszkańców oraz zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. W związku z nowelizacją, zmianie ulegną też inne ustawy – m.in. ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wprowadzona do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zmiana znaczenie wydłuży postępowania o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy dla wszystkich inwestycji, nie tylko dotyczących elektrowni wiatrowych. Nowa regulacja może zaskoczyć wielu inwestorów.
Służebność gruntowa to ograniczone prawo rzeczowe. Jej istota polega na tym, że daje prawo każdorazowemu właścicielowi nieruchomości władnącej do cudzej nieruchomości (służebnej). Zakres tego prawa może być różny, a polegać może tak na czynieniu, czyli na korzystaniu przez każdorazowego właściciela nieruchomości władnącej w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej (np. służebność przejazdu, przechodu), jak i na nieczynieniu, czyli powstrzymywaniu się właściciela nieruchomości obciążonej od wykonywania niektórych przysługujących mu uprawnień wobec własnej nieruchomości.
Hipoteka – informacje ogólne
Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym obciążającym nieruchomość, które może być ustanowione w celu zabezpieczenia określonej wierzytelności pieniężnej. Hipoteka wpisywana jest do działu IV księgi wieczystej nieruchomości. Wpis jest niezbędny do samego powstania hipoteki. W związku z tym, każdy potencjalny nabywca, który zna numer księgi wieczystej, może sprawdzić czy na danej nieruchomości ustanowiona jest hipoteka.
Co warte wskazania, hipoteka obciąża nie tylko samą nieruchomość (np. lokal mieszkalny), a także związane z nią przynależności (są to często np. piwnica czy strych).
Badając stan prawny nieruchomości należy ustalić czy nieruchomość objęta jest umową najmu. Informacje taką można pozyskać od zbywcy nieruchomości, czasami można ją wyczytać z księgi wieczystej. Jakie są konsekwencje nabycia nieruchomości z najemcą, jakie ryzyka się z tym wiążą dla nabywcy o tym poniżej.
Możliwość zbycia lokalu
Zgodnie z art. 678 k.c. § 1 „W razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia”. W myśl powyższego, zbywca może zbyć lokal wraz z najemcą. Wówczas nabywca lokalu wstąpi z mocy prawa w stosunek najmu lokalu na miejsce zbywcy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 04 grudnia 2012 roku o sygnaturze akt I ACa 717/12 „Brzmienie art. 678 KC wyraźnie wskazuje, że zbycie rzeczy najętej nie powoduje wygaśnięcia najmu (dzierżawy), lecz jego kontynuację połączoną ze zmianą wynajmującego (wydzierżawiąjącego), gdyż w przepisie mówi się o „wstąpieniu w stosunek najmu”, co zakłada kontynuację stosunku prawnego.[…]”.
Zgodnie z art. 659 k.c. „Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz”. Wysokość czynszu jako essentialia negotii jest ściśle określona w umowie najmu, jednakże istnieje możliwość zmiany jej wysokości poprzez wypowiedzenie dotychczasowej wysokości czynszu, bądź poprzez zastosowanie klauzuli waloryzacyjnej. W niniejszym artykule mamy przede wszystkim na względzie umowę najmu lokalu niemieszkalnego zawartą na czas oznaczony.