Z dniem 13 grudnia 2024 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 roku w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 oraz uchylające dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywę Rady 87/357/EWG („Rozporządzenie GPSR”).
W dniu 4 lipca 2024 roku, w Klubie Senior odbyło się spotkanie z mecenas Klaudyną Jarzec-Koślacz, ekspertką z zakresu prawa nieruchomości i spadkowego. Spotkanie zgromadziło licznych seniorów, zainteresowanych zgłębieniem wiedzy o zarządzaniu majątkiem oraz aspektach prawnych związanych z dziedziczeniem. Pani mecenas, z wieloletnim doświadczeniem, szczegółowo omówiła procesy transakcyjne nieruchomości, zarządzanie majątkiem, a także kluczowe kwestie prawne dotyczące spadków, w tym prawa i obowiązki spadkobierców.
Zakup nowego mieszkania lub domu jednorodzinnego to dla wielu osób jedno z najważniejszych życiowych wydarzeń. Procedura odbioru nieruchomości, stanowi kluczowy moment w procesie przekazania nabywcy lokalu czy domu od dewelopera.
Prospekt informacyjny
Prospekt informacyjny jest nieodłącznym elementem umowy deweloperskiej. Prospekt informacyjny jest rozbudowanym i obszernym dokumentem. Sporządzenie prospektu informacyjnego jest ustawowym obowiązkiem dewelopera, wynikającym zarówno z ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego („Stara Ustawa Deweloperska”) oraz ustawy z dnia 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym („Nowa Ustawa Deweloperska”).
W dniu 11 kwietnia 2024 roku opublikowano Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1028 w sprawie gromadzenia i udostępniania danych dotyczących usług krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych i zmieniające rozporządzenie (UE) 2018/1724. („Rozporządzenie Najem Krótkoterminowy”). Rozporządzenie Najem Krótkoterminowy wchodzi w życie w dniu 20 maja 2026 roku.
Branża beauty do tego roku objęta była 23% stawką VAT. W styczniu 2024 roku ogłoszono, iż szykują się znaczące zmiany w zakresie opodatkowania VAT poprzez jego zmniejszenie i tak też się stało. W dniu 01 kwietnia 2024 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2024 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług („Rozporządzenie”), które było odpowiedzią na wielokrotnie komunikowaną przez sektor kosmetyczny potrzebę wsparcia. Czytaj dalej
Wprowadzenie
Z dniem 13 grudnia 2024 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 roku w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 oraz uchylające dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywę Rady 87/357/EWG („Rozporządzenie GPSR”). Czytaj dalej
Kiedy decydujemy się na zakup nieruchomości lub inwestycję w budowę domu, często spotykamy się z pojęciem umowy rezerwacyjnej, a wraz z nią pojęciem opłaty rezerwacyjnej. Są to ważne elementy początkowej fazy transakcji, które zabezpieczają interesy zarówno potencjalnego nabywcy nieruchomości (rezerwującego), jak i sprzedającego (dewelopera). Czytaj dalej
Due diligence, czyli należyta staranność, to proces analizy i weryfikacji różnych aspektów związanych z nieruchomością, który jest przeprowadzany zazwyczaj przed dokonaniem transakcji kupna-sprzedaży. Jest to kluczowy etap, który pozwala potencjalnemu nabywcy na dokładne zrozumienie stanu prawnego, technicznego, finansowego oraz komercyjnego nieruchomości. Obszerność badania stanu prawnego nieruchomości zależy od nabywcy oraz planowanej inwestycji na nieruchomości. Badanie stanu prawnego nieruchomości można przeprowadzić początkowo w formule key-findings, a następnie poszerzyć badanie albo od razu zrobić pełne i kompleksowe badanie. Wszystko zależy też od zidentyfikowanych ryzyk oraz ich znaczenia dla transakcji i możliwości ich zminimalizowania. Poniżej przykładowy opis elementów badanych w ramach due diligence nieruchomości.
Użytkowanie wieczyste to prawo użytkowania nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Zazwyczaj nieruchomości te były oddawane w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat z obowiązkiem ponoszenia corocznej opłaty. W dniu 31 sierpnia 2023 roku weszły w życie „przepisy epizodyczne” wprowadzające roszczenie użytkownika wieczystego o sprzedaż na jego rzecz nieruchomości gruntowej oddanej w użytkowanie wieczyste. Przepisy te wprowadzone zostały ustawą z dnia 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw („Nowelizacja”).