Odstąpienie od umowy deweloperskiej przez dewelopera
Umowa deweloperska ma charakter czynności prawnej dwustronnie zobowiązującej, co oznacza, że zarówno deweloper jak i nabywca są zobowiązani do spełnienia określonych świadczeń, szczegółowo opisanych w treści umowy deweloperskiej. W przypadku niewywiązywania się przez nabywcę z nałożonych na niego obowiązków, deweloperowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy. Przyczyny odstąpienia od umowy deweloperskiej przez dewelopera uregulowane zostały w art. 43 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (dalej: „Ustawa”).
A) Niespełnienie przez nabywcę świadczenia pieniężnego w wysokości lub terminie określonych w umowie, mimo wezwania nabywcy w formie pisemnej do uiszczenia zaległych kwot w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania
Deweloper może odstąpić od umowy w przypadku, gdy nabywca opóźnia się w spełnieniu świadczenia pieniężnego wynikającego z umowy. Niespełnienie świadczenia pieniężnego, występuje w sytuacji gdy nabywca nie dokonał płatności w terminie w umowie przewidzianym lub wysokość spełnionego świadczenia jest niższa niż określona w umowie. Deweloper przed wykonaniem prawa odstąpienia od umowy, obowiązany jest wezwać nabywcę w formie pisemnej do uregulowania zaległych kwot, zakreślając dodatkowy 30 dniowy termin od dnia doręczenia wezwania na dokonanie płatności. W skierowanym wezwaniu deweloper powinien wskazać także dokładną wysokość zaległego świadczenia. Uprawnienie do odstąpienia od umowy nie przysługuje deweloperowi w sytuacji, gdy niespełnienie przez nabywcę świadczenia pieniężnego jest spowodowane działaniem siły wyższej. Deweloper nie będzie uprawniony do odstąpienia od umowy, jeżeli nabywca zapłaci zaległą kwotę w dodatkowo zakreślonym terminie.
B) Niestawiennictwo nabywcy do odbioru lokalu mieszkalnego lub podpisania aktu notarialnego przenoszącego na nabywcę prawa wynikające z umowy deweloperskiej, mimo dwukrotnego doręczenia wezwania w formie pisemnej w odstępie co najmniej 60 dni
Deweloperowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy deweloperskiej w przypadku, gdy nabywca nie stawi się w terminie wskazanym przez dewelopera do odbioru lokalu mieszkalnego albo podpisania aktu notarialnego przenoszącego na nabywcę prawa wynikające z umowy deweloperskiej. Warunkiem powstania uprawnienia dewelopera do odstąpienia od umowy jest dwukrotne wezwanie nabywcy do stawiennictwa na odbiór lokalu lub podpisanie aktu notarialnego. Pierwsze wezwanie dotyczy wyznaczenie nabywcy pierwszego terminu na odbiór lokalu czy podpisanie aktu notarialnego. W przypadku niestawiennictwa nabywcy na pierwszy wyznaczony termin, deweloper obowiązany jest skierować do nabywcy drugie wezwanie. Między pierwszym a drugim wezwaniem musi upłynąć co najmniej 60 dni, co oznacza, iż termin ten może być dłuższy, ale nie może być krótszy. Wezwania muszą zostać sporządzone w formie pisemnej. Po bezskutecznym upływie drugiego terminu, deweloper uprawniony jest do odstąpienia od umowy deweloperskiej. Deweloper nie będzie uprawniony do odstąpienia od umowy, nawet w przypadku wypełnienie przez niego wszystkich wymaganych formalności, w przypadku gdy niestawiennictwo nabywcy spowodowane było działaniem siły wyższej.
Konsekwencje złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy
Konsekwencją złożenia przez dewelopera oświadczenia o odstąpieniu od umowy jest obowiązek zwrotu nabywcy wpłaconych przez niego środków. W przypadku gdy doszło już do wydania nabywcy lokalu mieszkalnego, nabywca obowiązany jest zwrócić deweloperowi lokal. W przypadku uchylania się przez nabywcę od obowiązku zwrotu lokalu, niezbędne jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Z uwagi na fakt, iż oświadczenie o odstąpieniu od umowy deweloperskiej wywołuje doniosłe skutki prawne, warto sprawę skonsultować z warszawskim prawnikiem ds. nieruchomości. Złożenie przez dewelopera oświadczenia o odstąpieniu od umowy deweloperskiej będzie rozwiązaniem niekorzystnym dla samego nabywcy, dlatego nabywca powinien przestrzegać swoich obowiązków wynikających z umowy deweloperskiej, tak aby nie dać deweloperowi podstawy do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy deweloperskiej.
Prawnik od spraw spadkowych Warszawa – Spójrz na Ofertę!